Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie kluczborskim

Data publikacji 17.08.2021

Widzisz w swoim rejonie coś niepokojącego, przypominamy, że będąc świadkiem takich zachowań możesz skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie dające każdemu obywatelowi możliwość wpływu na bezpieczeństwo.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa w całej Polsce. Narzędzie to sprawdza się, jako dobry komunikator między społecznością lokalną, a Policją.

Od początku wakacji, do tej pory mieszkańcy powiatu kluczborskiego za pomocą komunikatora KMZB zgłosili już 86 przypadków nieakceptowanych społecznie zachowań obywateli. Najczęściej dotyczyły one spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, grupowania się małoletnich dodatkowo mieszkańcy powiatu zgłaszali również wykroczenia drogowe tj. przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowe parkowanie.

Policjanci sprawdzili każde zgłoszenie, około 45% wszystkich zgłoszeń zostało potwierdzonych i w zależności od zgłoszenia podjęto dalsze jednorazowe, bądź długofalowe działania w celu eliminacji zgłoszonego zagrożenia.

Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.

Zapraszamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa!

Jak dokonać zgłoszenia?

  • Wystarczy wejść na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
  • Po załadowaniu się strony zobaczymy mapę Polski.
  • Musimy tylko kliknąć plusik w prawym dolnym rogu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy.
  • Należą do nich między innymi: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa, przekraczanie dozwolonej prędkości, grupowanie się małoletnich oraz inne kategorie, a jest ich łącznie 26.
  • Można dodać samo zgłoszenie, ale kluczborscy policjanci zachęcają do tego, aby opisać krótko występujący problem. Opis tekstowy może pomóc w rozpoznaniu sprawy. Opcjonalnie można również dołączyć plik w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.

Co stanie się z naszym zgłoszeniem?

  • Policjanci weryfikują zgłoszenie. Sprawą zajmą się policjanci jednostki, która obsługuje dany rejon. To lokalni policjanci najlepiej znają teren. Zgłoszenie sprawdzą funkcjonariusze służby patrolowej, ruchu drogowego albo dzielnicowi. Na miejscu zweryfikują prawdziwość zgłoszenia i jeśli potwierdzą występowanie zagrożenia – zmienią jego status na „potwierdzone”. Wówczas kolor naszego zgłoszenia na mapie zmieni się na czerwony. Od tego momentu policjanci rozpoczną czynności, które będą zmierzały do wyeliminowania zagrożenia. Podjęte działania będą zależeć od konkretnej sytuacji.

  • Jeśli na przykład mamy do czynienia z przekraczaniem prędkości, na miejscu pojawiają się policjanci kluczborskiej drogówki z miernikami prędkości i wideorejestratorami. Będą dyscyplinować kierujących, którzy w tym miejscu łamią przepisy i narażają innych na niebezpieczeństwo. Policjanci wdrażają także niejednokrotnie działania polegające na wnioskach o zmianę oznakowania lub o instalację progów zwalniających. Wszystkie decyzje poparte są doświadczeniem mundurowych i podejmowane są po gruntownym zbadaniu danego problemu.

Przypomnijmy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to nowoczesna platforma wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a Policją.

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jednocześnie przypominamy, że zgłoszenia dokonywane poprzez KMZB nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

Powrót na górę strony