Odpowiedzą za niestosowanie się do zasad kwarantanny - Aktualności - KPP Kluczbork

Aktualności

Odpowiedzą za niestosowanie się do zasad kwarantanny

Data publikacji 02.04.2020

Każdego dnia kluczborscy policjanci wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ten obowiązek. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na duże ryzyko inne osoby. Wszyscy ci, którzy nie stosują się do zaleceń i wytycznych służb sanitarnych, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Kolejny raz apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. W obecnej sytuacji, hasło #zostanwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

Funkcjonariusze z kluczborskiej komendy Policji codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają jej zasad. Dzielnicowi sprawdzają czy osoby te faktycznie znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy. 

Zdecydowana większość osób poddanych domowej izolacji stosuje się do wytycznych i decyzji, jednak zdarzają się również przypadki bardzo nieodpowiedzialnego zachowania mieszkańców, którzy opuszczają miejsce swojej kwarantanny, nie zważając na zalecenia służb oraz na zdrowie i życie innych osób. Funkcjonariusze sprawdzają każdą taką informację.

Kluczborscy policjanci w ostatnim czasie odnotowali trzy przypadki nieodpowiedzialnego zachowania, w których to mieszkańcy naszego powiatu nie stosowali się do obowiązku kwarantanny.

W jednym z przypadków 43-letni mężczyzna objęty kwarantanną, złamał ją wyjeżdżając za granicę. W innym, 57-letni mieszkaniec powiatu tłumaczył się wyjściem do apteki, natomiast skontrolowany przez policję 36-latek, stwierdził, że może opuścić miejsce kwarantanny, gdyż robi to celach zarobkowych.

W stosunku do nieodpowiedzialnych mieszkańców naszego powiatu policjanci prowadzą czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł. Dodatkowo policjanci o rażących przypadkach niestosowania się do warunków kwarantanny domowej będą informować służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową – nawet 30.000 zł.

Policja, po raz kolejny apeluje o odpowiedzialne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym niezwykle trudnym dla każdego z nas czasie, musimy wziąć odpowiedzialność za życie i zdrowie nasze, naszych bliskich, a także osób z naszego otoczenia, stosując się do poleceń wydawanych przez wszystkie uprawnione do tego instytucje państwowe!