Aktualności

Bezpieczeństwo w internecie

Data publikacji 15.10.2018

W czasach masowego korzystania z komputerów, czy urządzeń mobilnych, codziennie stykamy się z siecią internetową. Internet to kopalnia możliwości i okno na świat, w którym obok wartościowych treści i odpowiedzialnych internautów, spotykamy drastyczne obrazy i agresywnych użytkowników. Niestety sieć internetowa niesie też wiele zagrożeń, na które narażeni są przede wszystkim młodzi ludzie, ufni, ciekawi, otwarci.

Z Internetu korzystamy wszyscy. Pomaga w życiu codziennym przy płatnościach, podróżach, zakupach i... tak można wymieniać bez końca. Dzieci i młodzież szukają w sieci wiedzy wymaganej w szkole i tej zgodnej z zainteresowaniem, czy hobby. Nawiązują nowe znajomości i utrzymują relacje z poznanymi ludźmi.

Kontakt wirtualny może nieść tragiczne skutki w realnej rzeczywistości, takie jak straty materialne, przestępstwa o charakterze seksualnym, czy mieć destrukcyjny wpływ prowadzący do samookaleczeń, a nawet samobójstw.

Za pośrednictwem Internetu, popularnych profili społecznościowych oraz komunikatorów, dzieci coraz częściej padają także ofiarami przemocy rówieśniczej i innych rodzajów cyberprzemocy. Bywa też, że udostępniają swoje dane osobowe obcym osobom. To bardzo niebezpieczne sytuacje.

Większość rodziców jest świadoma, że internet nie zawsze jest dla ich dzieci miejscem bezpiecznym. Jeśli jednak chodzi o szczegółową wiedzę na temat zagrożeń online, nie jest ona powszechna.

Zarówno poprzez internetowe media społecznościowe, ale także za pomocą komunikatorów internetowych, coraz częściej rozpowszechniane są bardzo niebezpieczne i destrukcyjne gry. Gry te są adresowane głównie do młodych ludzi. Ich istotą jest początkowo pozyskanie zaufania, a wraz z przebiegiem rozgrywki przerażeni nastolatkowie zmuszani są do wykonywania różnego rodzaju zadań poprzez zastraszanie i groźby.

Policja apeluje do rodziców o zwiększenie nadzoru nad dziećmi i sposobem korzystania z Internetu. Sprawdzajmy odwiedzane strony, a w razie konieczności, blokujmy je. Niezastąpiona jest rozmowa i uzyskanie w ten sposób informacji, jakie są zainteresowania dziecka, na jakich stronach serfuje, czego szuka w sieci. Podopieczni powinni wiedzieć o bezpiecznych i szkodliwych konsekwencjach używania Internetu i być pewni, że z każdym problemem mogą zwrócić się do nas – jako opiekunów, ale także do pedagoga czy policjanta.


 

Powrót na górę strony