Policyjna akcja "Alkohol i narkotyki" - Aktualności - KPP Kluczbork

Aktualności

Policyjna akcja "Alkohol i narkotyki"

Data publikacji 14.02.2018

Badanie stanu trzeźwości, kontrola prędkości, dokumentów i stanu technicznego pojazdów - to działania kluczborskich policjantów na drogach powiatu. Łącznie w ramach akcji "Alkohol i narkotyki" funkcjonariusze skontrolowali blisko 500 kierowców. Z dalszej jazdy wyeliminowany został jeden kierujący.

"Alkohol i narkotyki" - to kryptonim działań, które wczoraj (13 lutego) od rana prowadzili kluczborscy policjanci. Podczas kontroli drogowych funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na trzeźwość kierujących. W Wyniku działań z dróg powiatu kluczborskiego został wyeliminowany jeden uczestnik ruchu, który poruszał się po drodze będąc w stanie nietrzeźwości alkoholowej.

Celem akcji jest także wykluczenie z dróg tych, którzy usiedli za kierownicę pod wpływem narkotyków. W tych działaniach policjanci wykorzystują narkotestery - miniaturowe urządzenia, które pozwalają błyskawicznie rozpoznać objawy zażywania narkotyków Policjanci sprawdzają trzeźwość kierowców podczas rutynowych kontroli, a także w specjalnie ustawianych punktach kontrolnych.

Oprócz stanu trzeźwości, funkcjonariusze sprawdzają również kierowców pod kątem używania pasów bezpieczeństwa, prawidłowego przewożenia pasażerów w pojeździe a w szczególności dzieci. Brawura, brak wyobraźni i rozsądku, to tylko kilka przyczyn groźnych zdarzeń drogowych. Dlatego, co jakiś czas kluczborscy policjanci przeprowadzają akcję "Alkohol i narkotyki".

Takie akcje mają poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszyć liczbę wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców, bo każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości.

Pamiętajmy, iż w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości, kierowca ma możliwość wykonania bezpłatnego badania na samoobsługowym alkomacie znajdującym sie w kluczborskiej komendzie policji.

 

Kierującym „na podwójnym gazie” grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat.