By oszustom się nie udało – rodzinne rozmowy przynoszą efekty
Oszuści nie mają wakacji i wciąż próbują wyłudzać pieniądze od naszych seniorów. Czujność, ograniczone zaufanie i wiedza o metodach działania przestępców z pewnością pomogą uchronić się przed dotkliwą stratą. Również w gronie rodzinnym rozmawiajmy z osobami starszymi o działaniach przestępców, upewnijmy się, że rozumieją zagrożenie.
91-letnia mieszkanka Opola zachowała czujność. Otrzymała niespodziewany telefon od domniemanej siostrzenicy z prośbą o pomoc finansową. Na szczęście seniorka powiedziała o wszystkim wnuczce. Rodzina zaalarmowała o wszystkim policję – przestępcy nie wyciągnęli od kobiety ani złotówki.
Takiego szczęścia nie miał 83-latka. Mieszkankę Opola zwiódł telefon od rzekomej córki. Podająca się za nią oszustka wyprosiła 10 000 złotych, które seniorka przekazała w kopercie „serdecznemu przyjacielowi córki”.
Dlatego opolscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami. Ich metody mogą się zmieniać i dopasowywać nawet w trakcie rozmowy z potencjalną ofiarą. Dlatego najważniejsza jest czujność, ostrożność i wiedza. Pamiętajmy – oszuści wywierają presję czasu. Wystarczy jednak jeden telefon do rodziny lub na policję, aby ich powstrzymać. Ważne – zawsze upewnijmy się, że wcześniejsza rozmowa została rozłączona!
Apelujemy również do rodzin i przyjaciół osób starszych. Rozmawiajmy z nimi o zagrożeniach wynikających z działalności oszustów. Upewnijmy się, że w razie jakiegokolwiek niespodziewanego telefonu, skontaktują się z nami. Ich bezpieczeństwo zależy także od nas.
Przypominamy – policja nigdy nie „wciąga” osoby postronne w swoje działania, nigdy nie żąda żądnych pieniędzy, nie prosi o finansowe zaangażowanie w zatrzymanie jakichkolwiek oszustów.