Po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierującego
Policjant z kluczborskiej komendy w czasie wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierującego. 36-latek miał blisko 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia.
W miniony czwartek (9 marca) kilka minut przed 16.00 kierownik kluczborskiej dochodzeniówki jechał swoim samochodem drogą krajową nr 11. Przed Gotartowem zauważył samochód, który prawdopodobnie wypadł z drogi. Po dotarciu na miejsce funkcjonariusz sprawdził czy w samochodzie nie ma osób rannych i ustalił świadków zdarzenia. Informacje przekazał dyżurnemu Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku, który wysłał tam patrol policji.
W tym czasie kierowca rozbitego jeepa uciekał z miejsca zdarzenia. Policjant podjął pościg za nim i już po chwili zatrzymał 36-letniego mieszkańca Kluczborka. Po sprawdzeniu urządzeniem pomiarowym okazało się, że zatrzymany ma blisko 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
36-latek stracił już prawo jazdy. Policjanci przedstawili mu zarzuty za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy jakie mogą być konsekwencje jazdy samochodem pod wpływem alkoholu:
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu.
Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.
Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje:
- grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
– zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.
– Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.