Nie daj się oszukać w sieci podczas świątecznych zakupów
Zbliżają się święta. Jednak w tym roku Boże Narodzenie będzie inne, niż święta w poprzednich latach. Wszystko przez panującą w Polsce i na świecie pandemię koronawirusa. Każdego roku coraz więcej osób decyduje się kupić podarunki przez internet. Pamiętajmy, że nowe technologie, które mają nam ułatwić codzienne życia niosą za sobą także zagrożenia, jak chociażby to, że wykorzystają je również przestępcy. Przedstawiamy kilka rad, co zrobić, aby nie paść ofiarą przestępców internetowych.
Coraz częściej i chętniej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Robiąc zakupy przez internet pamiętajmy o ostrożności. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.
Aby nie paść ofiarą przestępstwa internetowego, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Warto na portalach aukcyjnych i stronach sklepów internetowych sprawdzić jak długo istnieją, jaką mają opinię. Tę można sprawdzić między innymi na kilku renomowanych stronach lub portalach społecznościowych, (np. pytając znajomych, czy ktoś już dokonywał tam transakcji – są do tego utworzone również specjalne grupy).
- Również należy sprawdzić, czy oferta z podobnymi zdjęciami nie figuruje na innych stronach, u innego sprzedawcy. To oraz bardzo niska, „okazyjna” cena powinno być dla nas sygnałem, aby zachować ostrożność.
- Dokonujmy zakupów na sprawdzonych portalach lub stronach, często dają one gwarancje zakupów wraz z pokryciem strat. W innych wypadkach sprawdzajmy sprzedającego – np. czy dane do przelewu należą do tej samej osoby, która oferuje sprzedaż – można również sprawdzić w sieci, w tym w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej czy taki sklep istnieje oraz, czy dane podane do przelewu pokrywają się z nimi.
- Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.
- Gromadźmy całą korespondencję ze sprzedającym. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.