Oszuści seniorów wciąż aktywni w naszym powiecie
Mimo szerokiej akcji profilaktycznej wciąż w naszym powiecie zdarzają się próby oszustw metodą "na wnuczka", czy też "na policjanta". Blisko 35 000 złotych straciły dwie seniorki z powiatu kluczborskiego, które uwierzyły oszustom. Kluczborscy policjanci po raz kolejny przypominają, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność naszego rozmówcy i nie stać się ofiarą oszusta podającego się za policjanta lub wnuczka.
Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, syna, również za pracownika OPS-u,a ostatnio najczęściej policjanta, czy też prokuratora.
W przeciągu ostatnich kilku dni kluczborscy policjanci zostali poinformowani o dwóch przypadkach oszustw metodą „na wnuczka” oraz "na policjanta”. Obie seniorki odebrały telefonyz informacją o problemach członka najbliższej rodziny i konieczności wpłaty pieniędzy, by ten nie trafił do więzienia.
W pierwszym przypadku 71-letnia mieszkanka gminy Wołczyn w słuchawce telefonu usłyszała od rzekomej policjantki, że jej córka potrąciła na przejściu dla pieszych dziecko. Rozmówczyni poinstruowała seniorkę, że do jej mieszkania po pieniądze przyjedzie adwokat jej córki. Pieniądze potrzebne będą, aby ta nie trafiła do więzienia. W tym przypadku 71-latka przekazała ponad 20.000 zł.
Kolejne oszustwo miało miejsce w Kluczborku, gdzie do 91-letniej mieszkanki miasta zadzwoniła kobieta, która przedstawiała się jako jej wnuczka. W tym przypadku oszustka nie podała żadnych okoliczności zdarzenia, powiedział tylko, że potrzebne są pieniądze dla jej matki, aby ta nie trafiła do więzienia. Seniorka chcąc pomóc swojej córce, w mieszkaniu oszustce przekazała 14.000 zł.
Apelujemy do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.
Pamiętajmy!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.
112 to numer alarmowy, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc.