Aktualności

Zatrzymani z promilami

Data publikacji 22.05.2017

Przyczyn zdarzeń drogowych do jakich dochodzi na drogach jest wiele. W dalszym ciągu jedną z nich jest kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu. Tylko podczas minionego weekendu kluczborscy policjanci zatrzymali 5 kierujących „na podwójnym gazie”. Niechlubnym rekordzistą okazał się 27-latek, który miał blisko 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Mimo licznych apeli policjantów i częstych kontroli stanu trzeźwości kierowców nadal wielu z nich decyduje się na jazdę po alkoholu. Pijani użytkownicy dróg nie zdają sobie spawy z tego, że stwarzają olbrzymie zagrożenie dla siebie i innych.

Właśnie w celu uniemożliwienia dalszej podróży pijanym uczestnikom ruchu drogowego funkcjonariusze przeprowadzają liczne kontrole stanu trzeźwości. Tylko podczas minionego weekendu kluczborscy policjanci zatrzymali 5 kierujących na tzw. „podwójnym gazie”. Do niechlubnego grona dołączyło czterech rowerzystów i jeden motorowerzysta. Mężczyzna kierował swoim jednośladem mając blisko 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys.  zł., dla recydywistów. 

W kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.

Powrót na górę strony