Oszuści nie mają wakacji - Aktualności - KPP Kluczbork

Aktualności

Oszuści nie mają wakacji

Data publikacji 14.08.2020

Mimo szerokiej akcji profilaktycznej wciąż w naszym powiecie zdarzają się próby oszustw metodą "na wnuczka", czy też "na policjanta". Seniorka z powiatu kluczborskiego straciła 50 tysięcy złotych ponieważ uwierzyła oszustowi. Kluczborscy policjanci po raz kolejny przypominają, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność naszego rozmówcy i nie stać się ofiarą oszusta podającego się za policjanta lub wnuczka.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny, pracownika OPS-u, a ostatnio najczęściej policjanta.

13 sierpnia, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku odebrał zgłoszenie o oszustwie. Jak przekazała 78-latka, na jej numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za członka rodziny. W rozmowie seniorka usłyszała, że mężczyzna spowodował wypadek drogowy w którym potrącił kobietę w ciąży. Oszust powiedział, że kobieta trafiła do szpitala a jego zabrała policja. Mężczyzna płacząc prosił o pomoc finansową w celu zapłacenia kaucji.

Apelujemy do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Pamiętajmy!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.
112 to numer alarmowy, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc.

  • Mężczyzna w kominiarce z telefonem przy uchu i pani z telefonem przy uchu.