Oszustwo na BLIK, podszywają się pod znajomych i wyłudzają pieniądze - Aktualności - KPP Kluczbork

Aktualności

Oszustwo na BLIK, podszywają się pod znajomych i wyłudzają pieniądze

Data publikacji 19.05.2020

Kluczborscy policjanci ostrzegają przed nowym rodzajem oszustwa na BLIK. W ostatnim tygodniu kolejne osoby powiadomiły nas o kilku przypadkach kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności. Oszuści podszywają się na portalach społecznościowych pod naszych znajomych lub rodzinę, prosząc nas o pożyczkę pieniędzy bo sprawa jest bardzo pilna. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradają konto osoby oszukanej. Apelujemy, aby nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. W mediach społecznościowych włamują się na konta znajomych czy bliskich i piszą, że pilnie potrzebują pieniędzy. Osoba podszywająca się pod naszego znajomego informuje, że jest w olbrzymich kłopotach finansowych i pilnie potrzebuje gotówki.

W takiej sytuacji nie działajmy w emocjach i nie ulegajmy presji rzekomym bliskim. Oszuści będą wymyślali najróżniejsze historie, np. zgubiony portfel, skradziona torebka, czy potrzeba wykupienia drogich leków, wszystko to po to, aby jak najszybciej ograbić nas z pieniędzy.

Z reguły oszuści wyłudzający kod BLIK nie wiedzą nic o osobach, pod które się podszywają, albo tylko tyle, ile wyczytały z ich przechwyconego konta. Najlepiej, jeśli mamy wątpliwości, do rzekomego bliskiego po prostu zadzwonić. Jeśli osoba, która odebrała połączenie, nie ma pojęcia o całym zdarzeniu lub nie jest naszym znajomym, to wiemy, że ktoś próbuje wyłudzić od nas pieniądze.

  • korespondencja pomiędzy oszustem a poszkodowanym
  • korespondencja pomiędzy oszustem a poszkodowanym
  • korespondencja pomiędzy oszustem a poszkodowanym
  • korespondencja pomiędzy oszustem a poszkodowanym