Projekt EDWARD realizowany w Kluczborku - Aktualności - KPP Kluczbork

Aktualności

Projekt EDWARD realizowany w Kluczborku

Data publikacji 27.09.2019

Kluczborscy policjanci włączyli się w czwartą edycję akcji pod nazwą „EDWARD” czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego „TISPOL”. Akcja związana jest z obchodami Europejskiego Tygodnia Mobilności. Ma na celu poszukiwanie nowych form aktywności, których nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W czwartek – 26 września, policjanci ruchu drogowego przeprowadzili na terenie powiatu kluczborskiego działania związane z obchodami Europejskiego Tygodnia Mobilności. We wszystkich europejskich krajach to właśnie w ten dzień prowadzona była czwarta edycja akcji pod nazwą „Edward”, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych. Podczas działań funkcjonariusze ruchu drogowego państw członkowskich TISPOL oraz inne służby działające w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego dbali o to, aby śmiertelnych zdarzeń na drogach było jak najmniej.

Akcja „Edward” promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli ZERO śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie. Z całą pewnością założenie to będzie niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.  

Policjanci z kluczborskiej komendy prowadzili również działania profilaktyczne w szkołach, promując jednocześnie bezpieczne zachowania na drodze przez pieszych, kierujących czy też rowerzystów. 26 września takie spotkanie odbyło się w szkole ZSP 1 w Kluczborku. Na spotkaniu mł. sap. Krystyna Alaszewicz przedstawiła młodzieży podstawowe zagadnienia z zakresu ruchu drogowego. Uczniowie dzięki policjantom ruchu drogowego sap. Krzysztofowi Pawlyta oraz sierż. sztab. Karolowi Kalis mieli możliwość praktycznie uczestniczyć w scenkach z pierwszej pomocy jak również nałożyć "Alcogogle", oraz z bliska zobaczyć jak wygląda badanie stanu trzeźwości urządzeniem "Alck blow".

Uważajmy na drogach. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, nie przeceniajmy własnych umiejętności, za kierownicę wsiadajmy trzeźwi. Będąc pieszym uczestnikiem ruchu pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozglądajmy się na drodze i bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych. Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu, dlatego przestrzegajmy obowiązujących przepisów i kierujmy się rozsądkiem.

  • młodzież na spotkaniu z policjantami, siedząca w auli szkolnej
  • policjant w mundurze prowadzący spotkanie
  • prowadzący spotkanie policjant objaśnia sposób udzielania pierwszej pomocy