Motocyklisto - niech Twoja pasja będzie bezpieczna - Aktualności - KPP Kluczbork

Aktualności

Motocyklisto - niech Twoja pasja będzie bezpieczna

Data publikacji 17.10.2018

W dalszym ciągu mamy ładną i słoneczną pogodę, w związku z czym po drogach poruszają się miłośnicy jednośladów. Niestety w ostatnim czasie na drogach naszego powiatu w wyniku wypadków drogowych życie straciło aż 3 motocyklistów. Kluczborscy policjanci przypominają zasady, którymi powinien kierować się odpowiedzialny motocyklista, aby przez własny błąd zbyt wcześnie nie musiał rezygnować ze swojego zamiłowania.

"Czarna seria" rozpoczęła się 12 września, gdzie na trasie Jasienie – Kuniów zginął 21-letni motocyklista, któremu kierujący ciągnikiem rolniczym wymusił pierwszeństwo. Na tej samej trasie 10 października na łuku drogi doszło do zderzenia motocyklisty z samochodem ciężarowym, w wyniku odniesionych obrażeń ciała śmierć poniósł 25-latek.

Kolejny wypadek ze skutkiem śmiertelnym miał miejsce w Kluczborku 15 października. Tam przyczyną również było wymuszenie pierwszeństwa przez kierującego samochodem osobowym, 44 letni motocyklista nie miał szans na tą konfrontacje. Kierujący jednośladem zmarł na wskutek poniesionych obrażeń.

Wstępne czynności na miejscu zdarzeń wskazują, że w większości przypadków przyczyną była zbyt duża prędkość, jednak są też i takie zdarzenia, w których motocykliści stracili życie na skutek nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu przez kierujących samochodami.

Wsiadając na motocykl, kierowca musi mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje o wiele poważniejszych urazów niż kierujący samochodem, którego przecież chroni karoseria, pasy, poduszka powietrzna.

Jednak pamiętajmy, że na poprawę bezpieczeństwa największy wpływ ma sam kierujący jednośladem, przede wszystkim poprzez:

  • zakładanie każdorazowo profesjonalnej odzieży motocyklowej;

  • stosowanie zwiększających możliwość szybszego zauważenia motocyklisty przez kierujących samochodami dodatków takich, jak kamizelki i elementy odblaskowe (umieszczone zarówno na ciele motocyklisty jak i na motocyklu), posiadanie kasku w intensywnych kolorach;

  • przestrzeganie obowiązujących limitów prędkości;

  • właściwe wykonywanie manewrów wyprzedzania i zmiany kierunku jazdy;

  • zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzających pojazdów;

  • przestrzeganie zasad szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania przy tym wszystkim zachowując zdrowy rozsądek.

Tylko stosowanie się do powyższych zasad może pozwolić motocyklistom na bezpieczne dotarcie do celu podróży w symbiozie z innymi uczestnikami ruchu. Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy. Motocykliści jak i rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

zdjęcia dzięki życzliwości Opolskie ratownictwo.